Konusma ve dil terapisi, Ozel egitim, konusma terapisi, Otizm, Gec konusan cocuklar, artikulasyon, Psikoterapi ve oyun terapisi

0-8 Yaş Arası Dil Gelişimi

 

3-12 ay 
Bu dönemde, bebeğiniz gülerek, sesler çıkararak veel sallamak gibi hareketlerle sizinle iletişim kurmaya başlayacaktır. Babıldama ilk yıl için önemli bir basamaktır.

Bu daha sonra "jargon konuşma" ile devam eder. Bu aşamada, bu 'konuşma' hiçbir anlam ifade etmez. Seslerin bir anlamı yoktur. İlk sözcükler genellikle yaklaşık 12 ay civarında çıkmaya başlar..

Çocuğunuz ilk kelimelerini söylemeye yaklaştıkça, babıldama, jargon konuşma ve yeni kelimeleri bir arada duyabilirsiniz.

Bebeğiniz bu aşamada babıldamıyorsa  ve jest, mimik kullanmıyorsa, bir uzmana başvurmanız faydalı olur.

12-18 ay 
Bu çağda çocuklar çoğu zaman ilk anlamlı kelimelerini ifade ederler. Örneğin, çocuğunuz baba dediğinde babasını çağırıyordur. Bundan sonraki birkaç ay içinde, bebeğiniz sözlüğüne daha fazla kelime eklemeye devam edecektir. Dediğinden fazlasını anlayabilir ve basit talimatları da takip edebilir. Örneğin, bebeğiniz 'Hayır' dediğinizde sizi anlayabilir - her ne kadar itaat etmese de!

18 aydan 2 yıla 
İki yaşında, yürümeye başlayan çocuğunuzun kelime hazinesi büyür ve iki kelimeyi birlikte kısa cümlelere koymaya başlar. Ona söylediklerinizin çoğunu anlar ve size ne dediğini sıklıkla anlarsınız. 

Dil gelişimi oldukça hızlıdır, ancak çocuğunuz 18 aylık ama hiç kelimeleri yoksa bir uzmana danışmanız faydalı olur.

2-3 yıl
Çocuğunuz şimdi daha uzun, daha karmaşık cümlelerle konuşabilir ve konuşması daha anlaşılır hale gelmektedir. 3 yaş civarı yabancı kişiler, ne söylediğini çoğunlukla anlayacaktır.

3-5 yıl 
Artık daha uzun, daha soyut ve daha karmaşık konuşmalar bekleyebilirsiniz. Örneğin, çocuğunuz "Karpuz tohumunu yuttuğum için karpuza dönüşebilir miyiz?" gibi şeyler söyleyebilir.

Çocuğunuz büyük ihtimalle çok çeşitli konular hakkında konuşmak isteyecektir ve kelime hazinesi büyümeye devam edecektir. O, 'çünkü', 'eğer', 'öyle' veya 'zaman' gibi kelimeleri olan daha karmaşık cümlelerle deneyler yaparken, gramer kurallarını anladığını gösterir. Ayrıca size anlatacağı eğlenceli hikayeleri de dinlersiniz.

5-8 yıl 
Erken okul yıllarında, çocuğunuz daha fazla kelime öğrenir ve dilin içindeki seslerin birlikte nasıl çalıştığını anlamaya başlar. Kelimeleri farklı şekillerde bir araya getirmeyi ve farklı cümleler kurmayı öğrendiği zamanlardır, artık daha iyi konuşur hale gelecektir. Bu beceriler sayesinde fikilerini ,duygularını ve düşüncelerini daha fazla paylaşır. Sekiz yaşında konuşmaları artık yetişkin konuşmaları ile aynı şekildedir.

YORUMLAR


    Bu Bloga henüz yorum yazılmadı. İlk yazan siz olun.

    Yorum Yap


    Bu sayıyı yandaki kutuya yazınız

KONUŞMA VE DİL TERAPİSTİ

Çiğdem BUZUl - Konuşma ve dil terapisti
Çiğdem BUZUL

Ben Çiğdem Buzul, konuşma terapisti ve psikolojik danışmanım. 2005 yılından beridir ekibimle beraber amatör bir ruhla profesyonel işler çıkarmaya devam ediyoruz.