Konusma ve dil terapisi, Ozel egitim, konusma terapisi, Otizm, Gec konusan cocuklar, artikulasyon, Psikoterapi ve oyun terapisi

Geç Konuşan Çocuklar

18-36 ay arasında olup, anlamada problemi olmayan fakat konuşmayan ya da yaşından beklenilenden az konuşan çocuklar geç konuşan çocuklardır. Bu çocuklar oyun becerilerinde, motor becerilerde, düşünme gibi diğer alanlarda akranları ile ayni gelişimi gösterirler. Çocukların hangi ayda ne kadar kelime çıkarması gerektiğini aşağıdaki tabloya bakarak anlayabilirsiniz:

Çocuğun yaşı;

12 ay, 2-6 kelime
15 ay, 10 kelime
18 ay, 50 kelime
24 ay, 200-300 kelime
30 ay, 450 kelime
36 ay, 1.000 kelime
42 ay, 1.200 kelime 

48 ay, 1,600 kelime                                                                                                                                                                                           

Bunlar ortalama rakamlardır, bu rakamlar arasındaki küçük farklılıklar önemli değildir. Ayrıca prematüre doğan bebekler ilk iki yıl boyunca fiziksel ve bilişsel gelişimleri bakımından düzeltilmiş yani kronolojik olmayan yaş hesabına göre değerlendirilirler. Yine de olası konuşma problemlerinin erken tespiti yine çok önemlidir. Bu tabloda özellikle 18-36 ay arasına dikkat edilmelidir. Çünkü tablodan da anlaşılacağı üzere bu aylar arasında kelime çıkarımında ciddi bir artış gözlenir. Eğer bu aylar arasında çocuğunuzun çıkardığı kelimelerartmıyorsa veya söylediği kelimeleri bir daha söylemiyorsa bu yine bir problem olabileceğini gösterir.
 

Geç Konuşan Çocuğunuza Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?


Geç konuşan çocukların aileleri doğal olarak önce endişelenir ve korkar. Bukonuda birçok araştırma yapar ve fikir alır. Bunları yaparken bazı çocukların kendiliğinden bu problemin üstesinden geldiğini okur. Bazı çocuklar terapi ya da yardım almadan kendiliğinden bu durumu aşar fakat hangi çocuğun bu durumu kendiliğinden aşıp aşamayacağını bilinmediği için erken yaşta terapiye başlanması önerilir. 

Böyle bir durumda öncelikle ne yapılmalıdır?

En kısa sürede bir konuşma terapistine değerlendirme yapması için başvurmanızı öneririz. Bu görüşme sonucunda, terapist bunun bir problem olup olmadığını, terapiye başlamanın gerekli olup olmadığını size söyleyecektir. Ebeveynler çocuklarının konuşmasında bir problem olduğu zaman bunukonuşmayı öğreterek aşacaklarını düşünürler. Oysa ki kelimeler ortaya çıkmadan önce oyun oynamak, sıra alarak karşılıklı oynamak, sözel olmayan iletişim becerilerini geliştirmek çok önemlidir.

Bunları nasıl geliştirebilirsiniz?

▪ Çocuğunuzla sizinle konuştuğu kadar konuşun. Daha sonra yeni bakmak gösterin. Amaç, basitten başlayarak zor olana gitmektir. Zordan
başlanırsa çocuk zorlandığı için susacaktır.
▪ Çıkardığı seslere ve hareketlerine tepki verin.
▪ Eğlenceli olun.
▪ Konuşmanın işe yaradığını gösterin ve konuştuğu zaman daha çabuk
anlaşıldığını gösterin.
▪ Kelime çıkarması için zorlamayın çünkü önce sesler gelir.
▪ Kelime kullandığı zaman daha çok bir ya da iki kelime kullanarak
karşılık verin.
▪ Soruları en aza indirgeyin, kendini zor ifade eden çocuğa soru sorarak
onu zor durumda sokmayın. Sohbet yoluyla da konuşmasının gelişmesine
yardımcı olabilirsiniz.  

Evde Çocuğunuza Nasıl Destek Olabilirsiniz?

• Teknolojik aletlerin kullanımını sınırlandırın
Amerikan Pediatri Akademisi, 2 yaş altındaki çocukların teknolojik aletleri kullanmamasının faydalı olduğunu belirtmektedir. 2 yaş sonrasında ise iki saati geçmeyecek şekilde kullanılmasını önermektedir. Yapılan araştırmalara göre teknolojik aletlerle fazla zaman geçiren çocuklarda daha sık konuşma ve dil problemleri görülmektedir. Çünkü çocuklar gelişimleri için gerekli olan aktivitelerden uzak kaldıkları için gelişim alanlarında problemler artmaktadır. Örneğin; sembolik oyun oynamada, iletişim, sosyalleşme, davranış, bekleme vb. gibi alanlarda tecrübesi olmayan ya da az olan çocuklar gelişim alanlarındaki eksikliklerinden dolayı problemler yaşamaktadırlar.

• Çocuğunuza kitap okuyun

Bu en basit ve en etkili yöntemlerdendir. Günde on dakika ayırmanız, okuduğunuz hikayedeki kelimelerin resimlerini işaret ederek göstermeniz faydalı olacaktır. Kitap hakkında az soru-cevap içeren sohbetler etmeniz keyifli olacaktır. Çocuğunuzun ilgi alanlarına göre kitap seçmeniz ilgisini arttıracaktır. Okuma yazma çağında bir çocuğunuz varsa bir paragrafı onun okuması arkasından geleni sizin okumanız hem okumasını geliştirecektir hem de konuşmasına faydalı olacaktır.

• Beraber yaptığınız şeyler hakkında konuşun
Yaptığınız bir şeyin arkasındakin ya da yaparken ne yaptığınız hakkında konuşun. Burada olayları anlatırken, olay sırasına ve sıralamaya dikkat edin.

• Yürüyüşe çıkın ve ne görüyorsanız onun hakkında konuşun

Bırakın önce çocuğunuz ilgisini çeken şeyler hakkında konuşsun.


Daha küçük çocuklar için;
Etrafında gördüklerini onun için isimlendirin,
Nesnelerin isimlerini söyleyin,
Eylemleri söyleyin.
Daha büyük çocuklar için;
Kelime oyunu oynayın,
Etrafında olup bitenlerle ilgili soru sorun,
Fakat sürekli soru-cevap şeklinde iletişim kurmamaya özen gösterin,
Sorularınız ve sohbetiniz çocuğunuzun anlayacağı şekilde olur ve bundan
keyif alırsa iletişim süresi uzar.

YORUMLAR


    Bu Bloga henüz yorum yazılmadı. İlk yazan siz olun.

    Yorum Yap


    Bu sayıyı yandaki kutuya yazınız

KONUŞMA VE DİL TERAPİSTİ

Çiğdem BUZUl - Konuşma ve dil terapisti
Çiğdem BUZUL

Ben Çiğdem Buzul, konuşma terapisti ve psikolojik danışmanım. 2005 yılından beridir ekibimle beraber amatör bir ruhla profesyonel işler çıkarmaya devam ediyoruz.