Konusma ve dil terapisi, Ozel egitim, konusma terapisi, Otizm, Gec konusan cocuklar, artikulasyon, Psikoterapi ve oyun terapisi

Oyun Terapisi Ne İşe Yarar

Oyun terapisinde en önemli hedefimiz çocuğun kendini özgürce ifade etmesini sağlamaktır. böylece, büyümenin önündeki engeller kalkar ve çocuk, kendi gizil güçlerini kullanarak kendini iyileştirir. Özgürlüğün ilk koşulu belirli sınırlara sahip olmasıdır, bu sınırlar oluşturulmadığı sürece özgürlük, can yakıcı bir karmaşaya ya da taraflardan birinin diğeri üzerindeki keyfi idaresine dönüşebilir. Kerem, annesi tarafından getirilen 9 yaşında bir delikanlıydı. annesi, Kerem'in hiç arkadaşı olmadığından, diğer çocukların oyunlarını bozduğundan,onlara karşı saldırgan davrandığından ve okula gitmemek için direndiğinden yakınıyordu. Kerem ise hiçbir sorunu olmadığı görüşündeydi ve konuşmaktan hoşlanmıyordu. gelmeden bir gün önce yine okula gitmeyi reddetmiş; annesini kendine ve ona fiziksel zarar vermekle tehdit etmişti. erhan farklı sorunları nedeniyle uzun süredir bir uzman tarafından izlenmekteydi. takip eden uzmanın görüşleri ve talebi çerçevesinde oyun terapisine alınması uygun bulunmuştur.
Çocuklar için güvenilir olan duydukları değil, yaşadıklarıdır. Terapistin ne ölçüde güvenilir olduğunu ve yönergeye ne ölçüde sadık kalacağını test etmek isteyebilir. odayı terk ederse yada zarar verirse terapist buna göz mü yumacaktır; yoksa, hoşnutsuz olup ona kızacak mıdır. peki, sessiz kalma hakkını kullanırsa neyle karşılaşacaktır? Terapist söylediği gibi sessizliğine saygı mı gösterecektir, yoksa, onun adına kararlar alıp, etkinlikler mi önermeye başlayacaktır? Oyun terapisine gelen pek çok çocuk için odada geçirdiği 1 saat inisiyatif kullanabilme şansına sahip olduğu tek zaman dilimidir, terapistle kurduğu ilişki aracılığıyla seçimler yapabileceğini ve bunların sonuçlarından sorumlu olduğunu öğrenir. terapistin sınırlarını anlamaya yönelik bu ilk girişimler, aynı zamanda çocuğun kendi sınırlarını belirleme sürecinin de ilkadımlarıdır. Kerem'in kararı sessizliğini korumak olmuştur, terapistin görevi bu seçime saygı göstermektir.Kerem'in kararının aynalanması, seçimlerinin farkına varabilmesi için gereklidir, şu anda sessizlik vardır çünkü bunu seçmiştir.ve kararlarına saygı gösterilmektedir başka bir şey yaşamak istiyorsa bu konuda karar almak zorundadır. kontrol onun elindedir.

 Oyunun akışı Kerem'in bakıma ve ilgiye ihtiyacı olduğuna işaret ediyordu. ancak, bu ihtiyaçlarını çevreye yönelttiği taktirde reddedilmeyi bekliyordu. bu noktada çocuğun dikkati kendi ihtiyaçlarına ve beklentilerine yöneltilmelidir. Oyunun temel hedeflerinden biri çocuğa kendi ihtiyaçları konusunda daha çok farkındalık kazandırmaktır. bunun yanında, diğerlerinin tepkilerine yönelik beklentilerinin farkına varması da önemlidir.

Oyun terapisi belirli kuramsal temellere dayanır ve teknik müdahaleler içerir. Ayrıca sınırları açık hale getirme, koşulsuz kabul ve aynalama gibi teknikler ise terapiyi işler hale getirir.

YORUMLAR


    Bu Bloga henüz yorum yazılmadı. İlk yazan siz olun.

    Yorum Yap


    Bu sayıyı yandaki kutuya yazınız

KONUŞMA VE DİL TERAPİSTİ

Çiğdem BUZUl - Konuşma ve dil terapisti
Çiğdem BUZUL

Ben Çiğdem Buzul, konuşma terapisti ve psikolojik danışmanım. 2005 yılından beridir ekibimle beraber amatör bir ruhla profesyonel işler çıkarmaya devam ediyoruz.