Konusma ve dil terapisi, Ozel egitim, konusma terapisi, Otizm, Gec konusan cocuklar, artikulasyon, Psikoterapi ve oyun terapisi

Özel Eğitim Ne Değildir

Özel eğitimciler üniversitelerin Zihinsel Engelliler Bölümü'nden mezun olurlar fakat çalıştıkları bireyler sadece gelişiminde gerilikler olan ve farklı gelişen bireyler değildir. Aynı zamanda üstün zekalı ya da yetenekli, özgül öğrenme güçlüğü (disleksi gibi), dikkat dağınıklığı, hiperaktivite, davranış problemler olan, okuma-yazma ve matematik konularında problemi olan tipik gelişen bireylerle çalışırlar. Özel eğitimde çoğunlukla Uygulamalı Davranış Analizi kullanılır fakat kullanılan tek yöntem bu değildir. Amaç; çocuğa uygun yöntem kullanmaktır ,çocuğu yönteme uydurmak değildir. Farklı ya da tipik gelişen 1-22 yaşındaki bireylere özel eğitim verirken "İşlevsel Akademik Beceriler" göz önünde bulundurulur. Bireye akademik becerileri öğretirken,yaşına uygun bağımsız yaşam becerilerikazandırmak üzerinde de durulur. Gelişim bir bütündür ve çalışma yapılırken tüm gelişim alanlarından amaçlar çalışmaya dahil edilir. Özel eğitim sürekli masa başı yapılan bir çalışma değildir. Çalışmanın amaçlarını; çocuğun yaşı, ihtiyacı, öğrenme hızı, yaşam koşulları ve çevresi belirler. İlk görüşte çocuk hakkında tüm bilgiler toplanır ve amaçlar belirlenir mi? Yetişkin biri olarak bir saatte kendimizi tam anlamıyla tanıtabilir miyiz? Hayır, o zaman bir çocuktan da bir görüşte yabancı birine kendisini tamamen göstermesini bekleyemeyiz. Bu bir süreçtir, çocuğun performansını almak ve doğru bir şekilde amaç belirlemek yaklaşık iki ya da üç seans alır. Tanı koymak özel eğitimcilerin işi değildir fakat gerekli görürlerse sizi doktora yönlendirirler. Bu çocuk psikiyatristi ya da nöroloğu olabilir. Eğitimde en önemli nokta ise, eğitimci ve aile arasındaki uyumdur. Çocuğunuzun gelişimi hakkındaki bilgileri eksiksiz anlatmanız, eğitimden beklentinizin ne olduğunu açık bir şekilde belirtmeniz önemlidir. Özel eğitim uzmanı sizin belirttiklerinizi göz önüne alarak çocuğunuzla bir değerlendirme yapacak ve o an için çocuğun var olan becerilerini ve tamamlanması gereken eksiklerini tespit edecek ve sizinle paylaşacaktır.  Özel eğitime ihtiyaç duyan çocuk dikkatli bir biçimde değerlendirilmelidir çünkü bazen farklı alanlardan da destek almak faydalı olacaktır. Bir psikolog ya da konuşma terapisti çalışmanın verimini arttırabilir.

YORUMLAR


    Bu Bloga henüz yorum yazılmadı. İlk yazan siz olun.

    Yorum Yap


    Bu sayıyı yandaki kutuya yazınız

KONUŞMA VE DİL TERAPİSTİ

Çiğdem BUZUl - Konuşma ve dil terapisti
Çiğdem BUZUL

Ben Çiğdem Buzul, konuşma terapisti ve psikolojik danışmanım. 2005 yılından beridir ekibimle beraber amatör bir ruhla profesyonel işler çıkarmaya devam ediyoruz.