Özel Gereksinimi Olan Bireyler Icin Olan Calismalarimiz

 ÖZEL GEREKSINIMI OLAN BIREYLERLE NASIL CALISIYORUZ? 

 

Eğitimler kaç dakika ve ne kadar sıklıkta veriliyor?

Eğitimler 45 dakika olup, sıklığı bireyin ihtiyacına göre belirlenmektedir.

Standart testler uygulanıyor mu?

Hayır, özel eğitim adı üzerinde her birey için özel olmalıdır. Standart testler, adından da anlaşıldığı üzere belli bir norm gurubu baz alınarak  hazırlanmış, bireyin yaklaşık olarak hangi yaş düzeyinde ya da zihinsel düzeyde olduğunu ortaya koyan testlerdir.Standart testler, bize bir bireyin yaş ve zihinsel düzeyi ile ilgili bilgi sağlamakla birlikte, bireysel özellikleri ve bu birey için gerekli olan eğitim ortamlarının hazırlanması gibi konularda tek başına yeterli olmamaktadır.

Merkezimizde  bireyin var olan düzeyi belirlendikten sonra, genellikle öğretmen yapımı olan ve bireysel farklılıkları daha fazla ortaya çıkaran ölçüt bağımlı testler yani standart olmayan testler ile bireyin “bireysel eğitim programı” hazırlanır.

Akademik çalışmalar mı yoksa iletişim,sosyalleşme ve bağımsız yaşam becerileri mi? Hangisi önce olmalı?

Öğrenmeyi engelleyecek yoğun davranış problemi ya da dikkat dağınıklığı,hiperaktivite yoksa hepsi bir arada olmalıdır. Ayrıca yapılacak olan çalışmalar gelişim basamaklarının hepsini içine alıp devam etmelidir. Önce akademik çalışmalar sonra sosyalleşme,öz güven ya da konuşma terapisi diye bir sıralama yoktur. Birey, yaşı ne olursa olsun öğrendiği  bilgileri toplum içinde kullanmaya başlamalıdır. Basit bir örnekle açıklarsak renkleri,sayıları çok iyi bilen ama öz güven konusunda problem yaşayan, iletişim kuramayan bir birey için bu bilgiler kullanılmayan ezber bilgiden başka bir şey değildir. 

Özel eğitimde hedef nedir?

Bunu bireyin ihtiyacı belirler. Bir birey için bağımsız yemek yemek olabilir diğer için tek başına toplu taşıma araçlarına binmek ya da bağımsız yaşamak olabilir. Başka bir birey için ise okuma yazma alanındaki eksiklikleri tamamlama, dikkat süresini uzatma, hiperaktiviteye bağlı davranış problemlerini azaltmak olabilir. 

Ama ana hedef hep aynıdır; bireyin mümkün olduğu kadar bağımsız olması ve yaşamına en az destekle  ya da sorun ortadan kalkmış bir şekilde devam etmesidir.

Özel eğitimde aile,bakıcı,akraba ve yardımcı personel için ayrı bir eğitim veriyor musunuz?

Hayır,çünkü bu bir takım çalışmasıdır. Bireyin başarısına giden yol ailenin ve yardımcı olan kişilerin desteği ile olmaktadır ve zamanınızın ne kadar kıymetli olduğunun farkındayız. Sizlere ayrıca eğitim vermek yerine sizleri gerekli zamanlarda derslere dahil ederek, iletişim defteri oluşturarak, video çekimleri yaparak sürekli bilgilendirir, güncel durumu paylaşır, buradaki eğitimlerin daha başarılı ve hızlı olması için sizden neler beklediğimizi ve nasıl uygulamız gerektiğini her ders sonrası anlatır ve iletişim defterine kaydederiz. Aile eğitimlerinde verilen teorik bilgileri nasıl uygulayacağınızı somut bir biçimde göstermek ,hızlı ve verimli bir şekilde yol almak en önemli amaçtır.

Gerekli görüldüğü durumlarda da ayda bir kere aile ve yardımcı kişilerle genel bir toplantı yapılmaktadır.

Hem konuşma terapisini hem de özel eğitimi içeren paket programlarınız var mı? Tek başına yoğunlaştırılmış konuşma terapisi ya da özel eğitim içeren paket programlarınız var mı?

Evet, var. 

Hangi yontemi kullaniyorsunuz?

Uygulamalı Davraniş Analizi (ABA): Merkezimizde ağirlıklı olarak uyguladığımız yöntemdir.

Hangi yas araligi ve gruplara hizmet veriyorsunuz?

Birey tani alir almaz hemen egitime baslamalidir, ozellikle 0-3 yas araligi  cok kritiktir. Ne kadar erken egitime baslanirsa o kadar fazla ilerleme kaydedilir.

Merkezimizde 2-20 yas araligindaki bireylerle calisilmaktadir. 

Orta,hafif derecede zihinsel yetersizlikl, Otizm, Down Sendromu, Fragile X Sendromu, Asperger Sendromu, Williams Sendromu olan bireylerle calisilmaktadir.

Cocugum 15 yasinda ve masa basindaki calismalari yapmak istemiyor. Sadece akadamik calismalar mi yapiyorsunuz?  Bagimsiz yasam becerileri uzerinde duruyor musunuz?

Bireyin yasi ve ihtiyaclari goz onunde bulundurularak islevsel akademik  beceriler calisilmaktadir. Bu, bir birey icin toplu tasima aracina binmek olabilir digeri icin ise bagimsiz yemek yemek olabilir.Islevsel akademik calismalar, bireyin ogrendigi akademik bilgileri gunluk yasamda bagimsiz yasamasini saglayacak sekilde islevsel olarak kullanmasini hedefler. Amaclar; bireyin duzeyine, ailenin ve bireyin ihtiyaclarina gore sekillendirilir. Calismalar; sinif icinde ve sinif disinda ornegin park, sinema, alisveris merkezi, kafe gibi ortamlarda da gerceklestirilir. Evde olmasi gereken bagimsiz yasam becerileri belirlenir ve calisma aile ile beraber yurutulur.

 

 

KULLANDIĞIMIZ ÖĞRETİM YÖNTEMLERİ ve TEKNİKLERİ

 

Beceri ve Kavramların Ögretiminde

 • Yanlissiz Ogretim Yontemi,
 • Dogal Ogretim Yontemleri,
 • Gomulu Ogretim,
 • Oyun Temelli ogretim,
 • Dogrudan Ogretim,
 • Sosyal Oyku.

 

Okuma-Yazma Becerilerinin Ogretiminde Kullanılan Yontemler

Agırlıklı olarak Ses Temelli Cumle Yontemi kullanmaktayız. Fakat cocugun ogrenme sekline gore asagıdaki yontemler de kullanılmaktadır:

Sentez Yontemleri

 • Harf (alfabe) Yontemi
 • Ses (fonetik) Yontei
 • Hece Yontemi

Analiz Yontemleri

 • Sozcuk Yontemi
 • Cumle Yontemi
 • Oyku Yontemi

Karma Yontem

 

Daha detayli bilgi almak için cigdem@cigdembuzul.com adresine e-mail gönderebilirsiniz.